Innan du går vidare, här har du ett budskap från en glad kund...
Hej!
Det gamla ordspråket, "snålheten bedrar visheten" har jag lärt mig betydelsen av nu. Efter två "billiga" klippmaskiner har jag äntligen förstått. För er som går i köptankar, fundera inte ens, glöm billiga maskiner.
Skillnaden är miiiilsviiid..... Har precis testat min nyinköpta Andis och, vad ska man säga. Såg en film på nätet om klippning och förundrade mig hur snabbt killen klippte sin Cocker. Jag var kanske inte lika snabb nu, men inte långt ifrån. Och tyst .... och vibrationsfritt.... och inte ens ljummen maskin.
Inga svordomar och kastad maskin och lugn fin hund, vad mer kan man önska sig.
Tack för att ni på hemsidan rådde mig till detta köp.
Med vänlig hälsning
Tomas Forsberg, Perstorp
Klipper du mycket krävs en maskin som är stark, har en arbetsvänlig design och är av bra kvalitet för övrigt. Din investering ska vara länge och ge dej arbetsglädje och många effektiva timmar (inte irritation och dyra stillestånd)
Du gör klokt i att räkna på årskostnad snarare än inköpspris. Vad kostar underhåll och reparationer? Hur lång livslängd kommer din tilltänkta maskin att ha, gissningsvis?
Klipper du mera sällan kan du mera välja efter pris, men välj en klippmaskin med tillräcklig motorstyrka.
En mindre trimmer är bra för detaljarbete, men inte för hel kroppsklippning.
hittar du här
Kundreferens
"Jag köpte för några månader sen en ny Aesculap klippmaskin från dig - och jag har nu klippt hästen några gånger. Jag har aldrig i loppet av mina över 35 år med häst haft en klippmaskin som har klippt så snyggt! Inga ränder, inga fula streck.
Tusen tack för fantastisk bra service och all hjälp med att välja en passande maskin"
Helen Thoresen
Örkelljunga
För dej som klipper mycket och ofta rekommenderar vi Aesulap Econom eller Equipe
Båda maskineran går också att få med ett extra skärhuvud för fårklippning , du får två maskiner i en.
Kllipper du getter så använd Aesculap Econom med skär GT 505 och GT 506.
Sladdlösa maskiner har flera fördelar;
Sladdlöst har också vissa nackdelar;
Vill du ha en sladdlös maskin så är Heiniger Xplorer ett bra val.
Startpaket för häst och Startpaket för kor; klippmaskin Aesculap Econom/Equipe, 2 par extra skär och service tillbehör. Allt du behöver i ett paket, med 490:- i rabatt.
2 års garanti på alla Heiniger och Aesculaps klippmaskiner, ett års fabriksgaranti och ytterliggare ett års garanti på vårt ansvar. (Undantaget batteri-maskiner)
Du har gott om tid att se över ditt köp hemma.
Du ska ha verktyg du trivs med, som ger dej arbetsglädje i många år.
Om du inte är nöjd får du pengarna tillbaka utan krångel.
Enda villkoret är felfri vara och emballage, fraktkostnaderna står vi för.
Fri Bonus-pack på köpet; extra skär , fri första slipning och 55% rabatt på första service, värde 810:-
Torbjörn och Gerhard (och Fåret)
Har du frågor eller förslag, ring oss!
0730-768 884, 042-72283, 070-321 36 39
Eller maila: info@lyckliga.nu